Hayız, Nifas ve İstihaze Hallerinde Haram Olanlar

Hayız ve Nifas Olan Kadına Haram Olan Şeyler

1-Namaz kılmak,

2-Oruç tutmak,

3-Kuran’dan bir ayet okumak,

4-Kuran’a kılıfsız olarak dokunmak,

5-Camiye girmek,

6-Kabe’yi tavaf etmek,

7-Cinsel ilişkide bulunmak,

8-Vücudunun göbek deliği ile diz kapağı arasında kalan kısımdan yararlanmaktır.

Hayız ve nifas (lohusalık) hallerinin en fazla gelebileceğini belirttiğimiz süreler geçtikten sonra gusletmeden cinsel ilişkide bulunmakta bir mahzur yoktur. Azami süre dolmadan kan kesildi ise, cinsel ilişkiden önce gusletmesi, (özür varsa) teyemmüm ederek namaz kılması veya bir namazını kazaya bırakması ile cinsel ilişki serbest hale gelmektedir. Namazı kazaya bırakması, gusledip iftitah tekbirini alacak bir zaman bulsa bile, bunu yapmayarak namazı kazaya bırakmak ile olur (ancak bir Müslümana yakışmayacak bir davranış olduğunu belirtmek yerinde olacaktır). Vakit namazı çıkmadan veya teyemmüm alarak namazı kılmadan cinsel ilişki haram olmaktadır.

Hayız ve Nifas Olanlar Farzları Nasıl Yerine Getirir?

Hayız ve nifas olan kadınlar, kan kesildikten sonra kazaya kalan oruçlarını tutarlar. Kılamadıkları namazlarını ise kaza etmezler.

 

İstihaze Olan Kadının Durumu

İstihaze kanı, sürekli gelen burun kanı gibi değerlendirilmektedir. Bu itibarla namaz kılmaya, oruç tutmaya ve cinsel ilişkiye engel değildir. istihaze kanı gören bir kadın, her namaz vakti için abdest alır ve vakit içerisinde dilediği kadar farz ve nafile namaz kılabilir. Namaz vakti çıktığında ise yeniden abdest alması gerekmektedir.

“Hayız, Nifas ve İstihaze Hallerinde Haram Olanlar” için 2 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir