Kimler Oruç Tutmayabilir?

İslam dini öylesine güzel bir dindir ki zorluklar karşısında Allah muhakkak bir kolaylık göstermiştir. Oruç ibadeti de kendisinde kolaylıkları barındıran bir ibadettir.

Bakara suresinin 183 ve 184. ayetlerinde oruç ibadetinin faziletinden bahsedildikten sonra kolaylıklar anlatılmaktadır.

Bir Müslüman öncelikle bu ibadeti yapmanın gayreti içinde olmalıdır. Allah’tan gerçekten korkan bir kimse için gerekli olan budur. Ancak her zaman insanın şartları oruç tutmaya elvermemekte, bir takım özürler meydana gelebilmektedir. Bu özürler ayette de geçtiği üzere hastalık veya seferi olma durumlarıdır.

Hasta olan bir kimse hastalığından kurtulduğunda bu kalan oruçları kaç gün ise kaza eder. Hastalığının iyileşme ihtimali yoksa her gün için bir ‘Fidye’ verir. Fidye, fıtır sadakası ile aynı miktardır.

Seferi olmaktan maksat, fıkıh eserlerimizde geçen misafir olma durumudur. Yolcu olan bir kimse, dilerse oruçlarını erteleyebilir ve ne kadar tutmadı ise o kadar gün kaza eder. Her ne kadar bu ruhsatlar varsa da ayeti sonundan anladığımız kadarıyla oruç tutmaya gayret etmek, bir Müslüman için her zaman daha hayırlıdır.

Bu saydığımız haller dışında, yaşlılık, aşırı derecede açlık veya susuzluk, zor işlerde çalışmak, gebe ve emzikli olup bir zarar gelme korkusu ile de orucun kazaya bırakılabileceği Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun vermiş olduğu fetvalar arasında yer almaktadır.

Allah-u A’lem…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir