Namaz Vakitleri (Namazın Sebebi)

Namazın sebebi, namaz vaktinin girmesidir. Namaz vakti beştir. Vakit girmediği zaman kişinin üzerine namaz farz hale gelmemektedir.

Sabah Namazının Vakti

Fecri sadık adı verilen ve ufukta genişlemesine yayılan aydınlığın oluşumu ile başlayan ve Güneşin doğumuna kadar devam eden süredir. Fecri kazib adı verilen ve tek çizgi halinde dik şekildeki aydınlık, sabah namazının vaktinin girdiğini göstermemektedir. Sabah namazını mümkün olduğunca Güneşin doğumuna yakın kılmak müstehaptır.

Öğle Namazının Vakti

Güneşin tepe noktasından ayrılmasını takip eden vakitte başlayıp, her şeyin gölgesinin bir veya iki misli oluncaya kadar devam eden süredir. Güneşin tam tepede olduğu zamana “İstiva vakti” adı verilmektedir. Bu zaman dilimi kerahet vakitlerinden sayılmaktadır. Ebu Hanife, gölgenin iki misli olması gerektiğini, Ebu Yusuf ve Muhammed ise bir misli olması gerektiğini söylemişlerdir. Yazın ve havanın bulutlu olduğu günlerde öğle namazını biraz ertelemek ve kışın ilk vaktinde kılmaya çalışmak müstehaptır.

İkindi Namazının Vakti

Gölgenin bir veya iki misli oluşundan, Güneşin batımına kadar olan vakittir. Güneşin renginin henüz sararmadığı vakte kadar ertelemek müstehaptır.

Akşam Namazının Vakti

Güneşin batışından, şafak denilen kızıllığın bitmesine kadar olan süredir. Bulutlu olmayan akşamlarda akşam namazını erken kılmak müstehaptır.

Yatsı ve Vitir Namazının Vakti

Şafak kızıllığının bitiminden sabah namazının vaktine kadar olan vakittir. Tertibe riayet etmek için vitir namazı yatsıdan sonra kılınmaktadır. Yatsı namazını gecenin üçte birinin sonunda kılmak ve vitir namazını gecenin son kısmında kılmak müstehaptır. Vitir namazına kalkamayacağını düşünen biri ise yatsıdan sonra kılabilir.

Allah-ü A’lem…

(Nuru’l-İzah ve Necatü’l-Ervah, 46, 47)

“Namaz Vakitleri (Namazın Sebebi)” için 2 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir