Seferi Olan Kişinin Namazı

Hanefi alimlere göre bir kimse ikamet ettiği yerin dışında normal bir yürüyüşle üç günlük bir mesafeye yolculuk ettiğinde (yaklaşık 90 km.) namazlarını kısaltarak kılar. Deniz yoluyla ise 60 mil kadar uzaklığa gitmek, seferi olarak sayılmayı gerektirmektedir. Misafir sayılmak için ayrıca 15 günden az olarak orada bulunmak gerekmektedir. 15 gün ve daha fazlası bir süre durulacak olursa, namazlarını tam kılmaya devam edecektir.

Seferi olan bir kimse dört rekatlı farz namazlarını iki rekat olarak kılar. Nafile namazları ise tam olarak kılar. Şayet imam olması gerekirse cemaate durumunu izah ederek onlardan mukim olanların namazlarını tamamlaması telkininde bulunur. Eğer kendisi cemaat ise imama uyarak namazlarını kılar.

Hanefi alimlere göre misafirin namazlarını bu şekilde kılması bir azimettir. Terk edilmesi halinde eğer ilk iki rekatı kıldıktan sonra teşehhüd miktarı oturmuşsa, mekruh olmakla beraber namaz tamamlanmış sayılır. Son kılmış olduğu iki rekat nafile hükmünde değerlendirilir. Ancak ilk oturuşu yapmamışsa farzı yeniden kılması gerekmektedir. Çünkü onlara göre iki rekat kıldıktan sonraki oturuş, namazın son ka’desi olmaktadır (Nuru’l-İzah ve Necatü’l-Ervah, 89-90)

Allah-ü A’lem

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir